پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

 تاریخچه

شركت مهندسي و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) در سال 1377 در راستاي سياست‌هاي ارتقاي دانش فني و توانايي صنعتي كشور، با هدف انتقال تكنولوژي ساخت و توليد انواع ژنراتورهاي نيروگاه‌هاي حرارتي (تا ظرفيت 160 مگاوات)،آبي (تا ظرفيت 250 مگاوات) و باس‌داكت‌هاي نيروگاهي، شروع به فعاليت نمود.

سير تحول اين شرکت را مي‌توان در سه دوره زماني به شرح ذيل دسته بندي کرد:

1 - دوره مزيت بهره برداري از منابع آبي حوزه کارون جهت توليد برق:

 در اواسط دهه هفتاد و همزمان با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده جهت بهره‌برداري از اين مزيت و شروع طرح‌هاي بزرگ توسعه نيروگاه‌هاي برق‌آبي، فعاليت اين شرکت با ساخت ژنراتور نيروگاه‌هاي آبي در قالب قرارداد همكاري با شركت‌هاي الين اتريش، زيمنس آلمان، جنرال الكتريك کانادا و آلستوم سوئيس آغاز شد. ساخت بالغ بر 7399 مگاوات ژنراتور نيروگاه‌هاي برق‌آبي توسعه کارون 1، مسجدسليمان، کرخه، کارون3، کارون4 و گتوند مربوط به اين دوره زماني مي‌باشد.

2- دوره مزيت بهره برداري از گاز جهت توليد برق :

 از اواخر دهه هفتاد، برنامه توسعه نيروگاه‌هاي گازي کشور به منظور استفاده حداکثري از منابع سرشار گاز ايران براي توليد برق آغاز شد و در همين راستا قراردادهاي ليسانس و انتقال دانش فني جهت توليد ژنراتور نيروگاه‌هاي حرارتي با ظرفيت 100 تا 400 مگاولت آمپر با شركت‌هاي آنسالدو ايتاليا و زيمنس آلمان منعقد گرديد. کار با طرح 30 واحد نيروگاه گازي و سپس 22 واحد نيروگاه سيکل ترکيبي آغاز شد. توسعه ساخت ژنراتور واحدهاي حرارتي در اين شرکت به گونه‌اي بوده است که تا پايان سال 90به لحاظ تعداد، بالغ بر 148 واحد ژنراتور طرح TY10546 براي نيروگاه‌هاي گازي و تعداد 38 واحد ژنراتور TLRI 115/41 براي واحدهاي سيکل ترکيبي توليد شده است. اين شركت با افزايش ظرفيت توليد خود طي چند سال گذشته، در کنار توليدكليه‌ي ژنراتورهاي نيروگاهي مورد نياز كشور، صادرات ژنراتورهاي حرارتي به نيروگاه‌هاي الصدر عراق، تشرين و جندر سوريه را نيز تجربه کرده و نسبت بهپياده‌سازي استراتژي توسعه بازار شركت مپنا اهتمام داشته است.

3– دوره اشباع نسبي نياز برق داخلي کشور :

پس از طي دو دوره‌ي فوق و سه اشباع نسبي تقاضاي برق در داخل کشور و نيز استراتژي توسعه ناهمگون محصولات شرکت مپنا ، شركت پارس توسعه‌ي سبد محصولات را يكي از اهداف كلان خود قرارداده و در اين ارتباط در سال 88، قرارداد انتقال دانش فني ژنراتور صنعتي 25 مگاوات را با شركت ژومونت فرانسه منعقد نمود. همچنين مذاكرات در ارتباط با انتقال دانش فني، مهندسي معکوس و طراحي پايه طيف متنوعي از محصولات جديد مانند ژنراتور بخار 325 مگاوات، تراکشن موتور، ژنراتورهاي بادي، الکتروموتور و ... در سبد محصولات آينده شرکت، هدف‌گذاري شده و در حال انجام است.

پارس، ايجاد توانمندي در طراحي ژنراتور و ساير ماشين‌هاي الکتريکي دوار را يكي از اجزاء چشم‌انداز خود قرار داده و در اين راستا، طراحي ژنراتور ملي تا توان 45مگاوات را به عنوان يكي از پروژه‌هاي کليدي خود برگزيده و فعاليت در اين زمينه را در سال 88 آغاز كرده است. در اين‌راستا طرح افزايش توان ژنراتورهاي مدل TY10546 از 160 مگاوات به 173 مگاوات در سال 90 با موفقيت انجام گرديد.

شركت پارس با بهره‌گيري از توان پرسنل متخصص و استقرار سيستم مديريت يكپارچه (ISO9001:2008،ISO 14001:2004 ، OHSAS18000:2007 از مؤسسه SGS) و نيز پياده‌سازي سيستم‌هاي مديريتي روز، سعي در ايجاد زمينه‌هاي انطباق با معيارهاي جهاني در صنعت توليد ژنراتورهاي نيروگاهي را دارد. اين شركت براي تحقق توسعه پايدار خود، با استقرار مديريت استراتژيک و بازنگري‌هاي دوره‌اي آن سعي نموده است تا نه تنها نسبت به حفظ جايگاه خود در اين صنعت اقدام نمايد بلکه ورود به بازارهاي جديد را هم در دست برنامه‌ريزي داشته باشد. شرکت پارس در سال 1389 براي تحكيم زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و عملياتي خود، موفق به پياده سازي سيستم جامع برنامه‌ريزي منابع سازماني با استفاده از نرم‌افزار SAP شد. از ساير سيستم‌هايي که در راستاي تحقق استراتژي‌هاي شرکت پياده‌سازي و با قدرت اجرا مي‌شوند مي‌توان به نظام پيشنهادها و نظام آراستگي محيط کار(5S)، سيستم مديريت امنيت اطلاعات(ISMS)  بر مبناي ISO27001، مديريت انرژي بر مبناي ISO50001 و مديريت جوش بر مبناي ISO 3834 اشاره كرد که شرکت براي تحقق اهداف استراتژيک خود، آنها را به سرانجام رسانيده و يا در دست انجام دارد.


تمامی حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت مپنا پارس می باشد